Шановні партнери! Всі ціни, інформація про наявність та терміни доставки документів актуальні.


Додаткова копія: Про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії

ВЕРХОВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

13.03.2019 р.

Справа N 240/6263/18

 

Адміністративне провадження N Пз/9901/1/19

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: головуючого судді - Коваленко Н. В., суддів: Анцупової Т. О., Гімона М. М., Стародуба О. П., Кравчука В. М., розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження зразкову адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії, установив:

ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.

Згідно з позовними вимогами позивач просить:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення перерахунку та виплати пенсії в неповному обсязі з 01 січня 2018 року без урахування суми середньомісячних додаткових видів грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача з 01 січня 2018 року провести перерахунок та виплату призначеної пенсії, з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення у розмірі 4892 грн. 17 к., яка була встановлена рішенням суду станом на 31 грудня 2017 року.

2. В обґрунтування позову зазначає, що з 17.09.2015 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2018 року позивачем встановлено, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої з 01 січня 2018 року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених позивачу рішенням суду на 31 грудня 2017 року в розміні 4892 грн. 17 к., що не відповідає вимогам чинного законодавства.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

3. Позивач посилається на те, що дії відповідача щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення до складу розміру грошового забезпечення для обчислення пенсії не відповідають нормам правових актів України вищої юридичної сили - Конституції України, Закону України від 09.04.92 N 2262-XII Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", Закону України від 20.12.91 N 211-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".

4. Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вимога позивача про перерахунок пенсії з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення, що враховувались йому при призначенні пенсії, не узгоджується з законодавством, що діяло на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії.

Законом України від 06 грудня 2016 року N 1774-VII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (Закон N 1774-VIII) частину четверту статті 63 Закону України N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" викладено в новій редакції, згідно з якою усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Умови та порядок перерахунку пенсій визначені Постановою N 103 (Постанова N 103) та Порядком N 45. На виконання пункту 1 Постанови N 103 (Постанова N 103), пункту 5 Порядку N 45 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 09 березня 2018 року N хз71448 з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років.

Крім того, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення та відповідно врегульовані різними нормами законодавства. Перерахунок пенсії позивача здійснений правомірно та виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату, яку надано до відповідача на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Посилання позивача на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 18 вересня 2017 року у справі N 295/9755/17 є необґрунтованим, оскільки у цій справі суд вирішував спір щодо складових грошового забезпечення, які враховувалися при призначенні пенсії позивача.

Відповідач також зазначив, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року N 3-рп (Рішення N 3-рп/2012) Конституційний Суд України виходив з того, що за рахунок бюджетних джерел забезпечується соціальний захист широких верств населення країни, серед яких особи, що отримують пенсії та інші види соціальних виплат та допомоги. Це зобов'язує державу дотримуватися частин першої, третьої статті 95 Основного Закону України, згідно з якими бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами і територіальними громадами; держава прагне до збалансованості бюджету України. Отже, зміна механізму нарахування соціальних виплат та допомоги повинна відбуватися відповідно до критеріїв пропорційності та справедливості і є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів власне сутність змісту права на соціальний захист. На думку відповідача, встановлення Кабінетом Міністрів України розмірів соціальних виплат, виходячи із обсягу бюджетних призначень на цю мету, є гарантією своєчасного та в повному обсязі отримання громадянами України цих виплат. Позивач отримує пенсійні виплати, розмір яких не зменшувався, збережено право на перерахунок пенсії, за результатами проведеного перерахунку пенсія збільшилась, а отже, збережені сутність і зміст права на соціальний захист. З огляду на викладене, відповідач просив відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

5. Відповідно до частини восьмої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV).

ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

6. ОСОБА_1, старший лейтенант у відставці, проходив військову службу у Збройних Силах України до 16 вересня 2015 року.

7. Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області. З 17 вересня 2015 року ОСОБА_1 призначено пенсію по інвалідності згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

8. Постановою Богунського районного суду м. Житомира від 18 вересня 2017 року у справі N 2-а/295/790/17, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 06 листопада 2017 року, задоволено позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1, починаючи з 01.07.2017 року, врахувавши до складу грошового забезпечення, з якого була нарахована пенсія, отримані ним суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, винагороди за участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується змістом довідки N 1786 від 19.06.2017 року, виданої ТВО командиром військової частини А 0409 ОСОБА_2.

Предметом позову було оскарження відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перерахувати пенсію позивача, оскільки при призначенні ОСОБА_1 пенсії до складу додаткових видів грошового забезпечення, з яких повинно бути нараховано основний розмір пенсії, не включено отримані ним суми щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії, винагороди за участь в АТО, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

9. У жовтні позивачем з'ясовано, що після проведення перерахунку пенсії з квітня 2018 року до складу грошового забезпечення, з якого нарахований основний розмір пенсії, перерахованої йому з 01 січня 2018 року, не включено середньомісячну суму додаткових видів грошового забезпечення, встановлених постановою Богунського районного суду м. Житомира від 18.09.2017 по справі N 2-a/295/790/17 станом на 31 грудня 2017 року у розмірі 4892 грн 17 к.

10. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з вимогою усунути порушення законодавства України щодо нарахування пенсії в меншому розмірі та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення, з яких нараховується пенсія, починаючи з часу перерахунку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) та виплачувати в повному обсязі пенсію, а також надати детальний розрахунок призначеної позивачу пенсії станом на 31 грудня 2017 року та на 01 квітня 2018 року.

11. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області листом від 18.10.2018 N С-4359 повідомлено ОСОБА_1, що перерахунок пенсії здійснений виключно на підставі довідки Житомирського обласного військового комісаріату від 9 березня 2018 року N хз71448, яку надано до відповідача на підставі списків, направлених в ОВК із Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області. Крім того, зазначив, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) позивачу з 01.01.2018 здійснено перерахунок пенсії. Пунктом 1 вказаної постанови передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення визначеного на 01.03.2018 - посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. Урахування інших видів грошового забезпечення ця постанова не передбачає.

У відповіді також зазначено, що грошове забезпечення після перерахунку по рішенню суду з 01.07.2017 по 31.12.2017 становило 6098,42 грн. в т. ч.:

- посадовий оклад - 850,00 грн.

- оклад за військове звання - 115,00 грн.

- надбавка за вислугу років 25 % - 241,25 грн.

- середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за рішенням суду - 4892,17 грн.

Основний розмір пенсії після перерахунку по рішенню суду складав 3659,05 грн. Загальний розмір пенсії з 01.10.2017 по 31.12.2017 становив 6511,41 грн. в тому числі:

- основний розмір пенсії - 3659,05 грн.

- збільшення основного розміру пенсії (25 %) - 914,76 грн.

- підвищення інваліду війни 3 групи - 435,60 грн.

- цільова грошова допомога інваліду війни 3 групи - 50,00 грн.

- надбавка на двох непрацездатних членів сім'ї - 1452,00 грн.

На виконання Постанови N 103 та у зв'язку з надходженням з Житомирського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, грошове забезпечення для перерахунку пенсії становить 7330,50 грн. в т. ч.:

- посадовий оклад - 4230,00 грн.

- оклад за військове звання - 1200,00 грн.

- надбавка за вислугу років 35 % - 1900,50 грн.

Розрахунковий розмір пенсії після перерахунку становить 7435,48 грн. в т. ч.:

- основний розмір пенсії - 4398,30 грн.

- збільшення основного розміру пенсії (25 %) - 1099,58 грн.

- підвищення інваліду війни 3 групи - 435,60 грн.

- цільова грошова допомога інваліду війни 3 групи - 50,00 грн.

- надбавка на двох непрацездатних членів сім'ї - 1452,00 грн.

Сума доплати пенсії по перерахунку визначається як різниця між розрахунковим розміром пенсії та попереднім розміром пенсії у відсотках на відповідний рік (7435,48 грн. - 6511,4 грн. = 924,07 грн.).

12. 29 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Житомирського обласного військового комісара із заявою про негайне усунення порушень законодавства України та надання до ГУ ПФУ в Житомирській області нової довідки щодо розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року, з урахуванням посадового окладу, військового звання, вислуги років та додаткових видів грошового забезпечення і премій, встановлених позивачу станом на 31 грудня 2017 року у сумі 4892 грн. 17 к., а також пояснення підстав зменшення розміру грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.

13. Листом від 31 жовтня 2018 року N 7386 Житомирський обласний військовий комісаріат повідомив ОСОБА_1, що пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова N 704).

Також Житомирський обласний військовий комісаріат повідомив, що довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача відпрацьована відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) за формою згідно з додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрі в України від 17 липня 1992 року N 393" в одному екземплярі та передана до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ

14. Відповідно до статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

Вимогами частини другої статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

15. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII).

Стаття 51 зазначеного Закону (в редакції на момент перерахунку пенсії) визначає, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до частини третьої - четвертої статті 63 Закону N 2262-XII (в редакції на момент перерахунку пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

16. Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.92 N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в редакції від 24.02.2018) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

17. Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) (надалі - Постанова N 103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Постанова N 704).

18. Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393" (далі - Порядок N 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку N 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ N 103 від 21.02.2018 (Постанова N 103)) пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до пункту 4 Порядку N 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону N 2262-XII. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Згідно з пунктом 5 Порядку N 45 під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Постанова N 988) (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

Оцінка аргументів учасників справи

19. Суд вважає необґрунтованими посилання позивача на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 18 вересня 2017 року у справі N 295/9755/17, оскільки у цій справі суд вирішував спір щодо складових грошового забезпечення, які враховувалися при призначенні пенсії позивача.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом, підставами та механізмом проведення, порядком обчислення грошового забезпечення (складові, періоди які враховуються) та відповідно врегульовані різними нормами законодавства.

Водночас, згідно з частиною другою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Відповідно до пункту 4 Порядку N 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права, а не на момент призначення пенсії, та регламентовано нормами закону, чинного на час такого перерахунку.

20. Крім того, у справі, що розглядається, судом встановлено, що у зв'язку зі зміною правового регулювання відносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням осіб, звільнених з військової служби, розмір призначеної ОСОБА_1 пенсії не зменшився.

Так, відповідно до перерахунків пенсії ОСОБА_1, наявних в матеріалах пенсійної справи N 0601011671 загальний розмір пенсії позивача з 01.10.2017 по 31.12.2017 становив 6511,41 грн. На виконання Постанови N 103 та у зв'язку з надходженням з Житомирського обласного військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, розрахунковий розмір пенсії після перерахунку становить 7435,48 грн. З урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 (Постанова N 103) до виплати позивачу визначено 6973,45 грн. пенсії.

В матеріалах пенсійної справи N 0601011671 міститься також розрахунок на доплату, відповідно до якого у січні, лютому та березні 2018 року позивачу нараховано до виплати 6973,45 грн. фактично виплачено 6511,41 грн. сума доплати за кожний місяць складає 462,04 грн.

Зазначені обставини спростовують доводи позивача, що в квітні 2018 року відповідач стягнув з пенсії ОСОБА_1 суми, які вже були виплачені за січень-квітень 2018 року, та які в своєму складі мали суму додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до виписки по картковому рахунку, наданого позивачем, 05.02.2018 та 05.03.2018 позивачу нараховувалось по 6511,41 грн. пенсії, 04.04.2018 позивачу зараховано 8359,57 грн. пенсії, що складається з 6973,45 грн. пенсії (перерахованої по постанові Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 (Постанова N 103)) та 1386,12 грн. доплати за січень-березень 2018 року.

21. Щодо доводів позивача, що порядок перерахунку пенсій, визначений у Постанові N 103 (Постанова N 103), суперечить меті та спрямованості Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 22 Конституції України, а також погіршує становище позивача, суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі N 826/3858/18 за позовом ОСОБА_3 до Кабінету Міністрів України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, про визнання постанови протиправною та нечинною в частині. Визнано протиправними та нечинними пункти 1 (Постанова N 103), 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Колегія суддів зазначає, що скасування з 05 березня 2019 року в судовому порядку пунктів 1 (Постанова N 103), 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 (Постанова N 103) не впливає на результат розгляду цієї зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", передбачений у постанові Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45, не змінився у зв'язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 (Постанова N 103). Порядок N 45 в редакції до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року N 103 також передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готували для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подавали їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Головні управління Пенсійного фонду України здійснювали перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від обласних військових комісаріатів, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, в тому числі складові грошового забезпечення, визначалася у додатку 2 Порядку N 45.

У зв'язку з викладеним, посилання позивача, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області має право на свій розсуд враховувати дані нової довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 9 березня 2018 року N хз71448 щодо змінених складових грошового забезпечення та старої довідки щодо середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення також є необґрунтованим. Відповідно до пункту 9 порядку N 45 відповідач має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак правом самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, відповідач не має.

Суд зазначає, що предметом цього спору є правильність перерахунку пенсії відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області. Питання врахування у складі грошового забезпечення середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення могло б бути предметом спору про визнання протиправними дій Житомирського обласного військового комісаріату щодо складення довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача без врахування середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення та не може бути розглянуто в рамках цієї адміністративної справи.

Висновки за результатами розгляду справи

22. Статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (Постанова N 103) перерахунок пенсії військовослужбовцям та деяким іншим особам здійснюється із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Врахування інших видів грошового забезпечення цією постановою (Постанова N 103) не передбачено.

Відповідно до Порядку N 45 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, що надійшли від Житомирського обласного військового комісаріату, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 Порядку N 45.

Права самостійно визначати розміри грошового забезпечення ОСОБА_1 відповідач не має.

Відповідно до довідки Житомирського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, від 9 березня 2018 року N хз71448, виданої ОСОБА_1 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 (Постанова N 103), посадовий оклад складає 4230,00, оклад за військовим званням - 1200, надбавка за вислугу років - 1900. Усього - 7330,50.

Зазначена сума була врахована відповідачем для обчислення пенсії з 01 січня 2018 року, що відповідало вимогам чинного законодавства.

Оскільки відповідач є територіальним органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, він не мав підстав здійснювати перерахунок пенсії позивачу без врахування положень Порядку N 45 та постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 N 103 (Постанова N 103).

23. У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про правомірність дій відповідача при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, оскільки Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області діяло у відповідності до законодавства, чинного на момент виникнення у ОСОБА_1 права на перерахунок пенсії, а саме: Закону України від 09 квітня 1992 року N 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 N 103 (Постанова N 103), Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року N 45 (в редакції на момент перерахунку пенсії позивача, із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ N 103 від 21.02.2018 (Постанова N 103)).

24. Згідно з частиною п'ятою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV) у разі відмови у задоволенні вимог позивача, звільненого від сплати судових витрат, або залишення позовної заяви без розгляду чи закриття провадження у справі, судові витрати, понесені відповідачем, компенсуються за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

25. Ознаки типових справ

1) позивач: особа, звільнена з військової служби, яка отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";

2) відповідач: територіальний орган Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебуває позивач;

3) предмет спору: бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

26. Висновки Верховного Суду у цій зразковій справі підлягають застосуванню в адміністративних справах щодо звернення до суду осіб, звільнених з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з адміністративними позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України, на пенсійному обліку якого перебувають позивачі, з позовними вимогами щодо визнання протиправною бездіяльності щодо перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення; зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2018 року з урахуванням у складі грошового забезпечення для обчислення пенсії середньомісячної суми додаткових видів грошового забезпечення.

27. Обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Зміна правового регулювання спірних правовідносин, в тому числі зміна порядку проведення перерахунку пенсій особам, звільненим з військової служби, які отримують пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", є обставинами, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Керуючись статтями 241 - 246 ( N 2747-IV), 262 ( N 2747-IV), 263 ( N 2747-IV), 266 ( N 2747-IV), 290 Кодексу адміністративного судочинства України ( N 2747-IV), вирішив:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа - Житомирський обласний військовий комісаріат, про визнання дій неправомірними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення Верховного Суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Великої Палати Верховного Суду за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Великої Палати Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13.03.2019.

 

Головуючий, суддя

Н.В. Коваленко

Судді:

Т. О. Анцупова

 

М. М. Гімон

 

О. П. Стародуб

 

В. М. Кравчук
 
 
Copyright © 2003-2019 document.UA. All rights reserved. При використанні матеріалів сайту наявність активного посилання на document.UA обов'язково. Законодавство-mirror:epicentre.com.ua
RSS канали